Ogłoszenia

VII Niedziela Zwykła – 23 lutego 2020

EWANGELIA: Mt 5, 38 – 48

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od Ciebie.

Jezus pokazuje nam, że wybór zemsty czy nienawiści nie jest właściwym rozwiązaniem. Może dać chwilową ulgę zranionej ambicji, lecz zaplątuje serce człowieka w sieć coraz dotkliwszego zła i chęci odwetu. Potrzeba wielkiej odwagi i wewnętrznej siły, aby przerwać spiralę zła, zemsty i przemocy, aby być ich ostatnim ogniwem, które już nie odpowiada tym samym, lecz modlitwą, przebaczeniem, darem z siebie. To wcale nie oznacza, że mamy godzić się na krzywdę i przemoc. Możemy się bronić oraz stawiać granice, ale nie odpłacać tym samym, tylko mieć serce otwarte na przebaczenie i pojednanie.

 1. Kolekta dzisiejszej niedzieli na potrzeby naszej parafii – na ogrzewanie kościoła. Bóg zapłać na Waszą ofiarność. Za tydzień, w niedzielę kolekta to Jałmużna Postna, a przed kościołem zbiórka na fundusz misyjny Ad Gentes.
 2. Dziś przy wyjściu z kościoła ministranci rozprowadzają ZDRAPKĘ WIELKOPOSTNĄ. Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała – ciekawych zadań przeznaczonych na każdy dzień Wielkiego Postu, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Polecamy tę ciekawą akcję dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Ofiara za zdrapkę – 2  zł.
 3. Dziś po Mszy Świętej o 12.30 rozpoczynamy CZTERDZIESTOGODZINNE CZUWANIE PRZED NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM, które potrwa do wtorku wieczora przed Środą Popielcową. W niedzielę o godz. 13.30 zapraszamy na adorację mieszkańców Świerklan Górnych, zaś o godz. 14.30 mieszkańców Świerklan Dolnych, zakończymy Nabożeństwem Eucharystycznym o godz. 15.30, dalszy plan adoracji – na poniedziałek i wtorek znajdziemy na pierwszej stronie „Dzwonka”.
 4. Przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie chcemy dziękować Bogu za Jego łaski, również przepraszać za wszystkie grzechy i zaniedbania dobrego. Zachęcamy, by każdy znalazł chwilę na osobistą adorację, nawet pracujący do późna, niech znajdą czas na modlitwę – w poniedziałek i wtorek adoracja trwa do godz. 20.00.
 5. Wyjątkowo, we wtorek o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie GRUPY SŁOWA BOŻEGO do Domu Spotkań.
 6. W ŚRODĘ POPIELCOWĄ wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Msze Święte o godz. 6.30, 8.00, 16.00, 17.30, 19.00. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość i post. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć jeden posiłek do syta.
 7. Również w Środę Popielcową rozpoczynamy PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Szczegółowy plan rekolekcji znajdziemy na pierwszej stronie „Dzwonka”,  zwróćmy uwagę na rekolekcyjny porządek Mszy Świętych. Rekolekcje będzie głosił – ks. Stanisław Noga. W ostatnim dniu rekolekcji (tj. piątek) kolekta rekolekcyjna, Bóg zapłać za Waszą ofiarność. W czasie rekolekcji Kancelaria Parafialna będzie nieczynna.
 8. Ministrantów i kandydatów do ministrantów (zaproszonych przez księży na kolędzie) zapraszamy na zbiórkę w sobotę o godz. 9.00 do salki pod probostwem. Dzieci Maryi i tych, którzy chcą dołączyć do ich grona zapraszamy na spotkanie również w sobotę o godz. 10.00 do salki pod probostwem.
 9. W sobotę w  Domu Spotkań od godz. 10.00 do godz. 13.00 ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE, zapraszamy dzieci młodsze i starsze.
 10. W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w Nabożeństwach Gorzki Żali i Drogi Krzyżowej. W tym tygodniu ze względu na rekolekcje wielkopostne – Droga Krzyżowa dla WSZYSTKICH w piątek o godz. 16.15, zaś pierwsze nabożeństwo GORZKICH ŻALI za tydzień w niedzielę o godz. 15.00. Kazania Pasyjne będzie głosił ks. Michał Chlubek – wikary parafii św. Barbary w Boguszowicach.
 11. Dziękujemy wszystkim, którzy w ubiegłym tygodniu zatroszczyli się o czystość naszego kościoła. Do sprzątania kościoła prosimy parafian z ul. Gogołowskiej.