Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

EWANGELIA: Mk 9, 30 – 37

Jezus usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał”.

„Jeśli ktoś chce być pierwszy…” Testy, rankingi, plebiscyty – wszystko po to, by wskazać najlepszych i zawstydzić tych, co się nie załapali. Tak wiele od siebie wymagamy, by nie być tymi ostatnimi. I nierzadko płacimy wysoką cenę za sukces. A może warto zacząć pielęgnować w sobie skromność i umiarkowanie? Naturalna, zwyczajna przeciętność została dziś ograbiona z szacunku. A przecież starożytni filozofowie powtarzali: „cnota leży pośrodku”. Nie wstydźmy się zdrowej przeciętności. Zwyczajności dziecka, które Jezus stawia uczniom za przykład. Jeśli kierujemy się wyłącznie kategorią sukcesu, najwyższymi dążeniami, to nie zapominajmy, że upadek z wysokości zwykle kończy się tragicznie.

Obdarz mnie, dobry Boże, życiową mądrością. Umiejętnością wybierania tego, co służy mojemu prawdziwemu dobru i co podoba się Tobie. Chroń przed pyszałkowatością i pogonią za wiatrem ziemskiej chwały. 

 1. Dzisiejsza kolekta na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za Waszą ofiarność. Za tydzień kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
 2. Gościmy dziś w naszej parafii misjonarza ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, który wygłosi Słowo Boże, a przed kościołem po Mszach Świętych rozprowadza Kalendarze Misyjne na 2019 rok.
 3. Zapraszamy na Niedzielne Nieszpory dziś o godz. 15.30.
 4. Zapraszamy rodziców dzieci, które przygotowują się w tym roku szkolnym do PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ (9 czerwca 2019 roku) na spotkanie we wtorek o godz. 18.45 do naszego kościoła.
 5. Zapraszamy w środę o godz. 8.30 do kącika krawieckiego i na SPOTKANIE KORONKAREK do Domu Spotkań.
 6. SPOTKANIE DLA KANDYDATÓW DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA – uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów III klas gimnazjalnych zapraszamy w czwartek na godz. 19.00 do kościoła. W trosce o naszą młodzież, informujemy, ze nieusprawiedliwiona nieobecność dziecka na tym spotkaniu będzie oznaczać, że rodzicie świadomie i dobrowolnie rezygnują z przygotowania do Sakramentu Bierzmowania syna lub córki.
 7. W czwartek o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie GRUPY SŁOWA BOŻEGO do Domu Spotkań.
 8. Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 oraz rodziców, którzy dysponują wolnym czasem na Mszę Świętą w piątek o godz. 10.00 z okazji Święta Szkoły. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 będzie to już Msza Święta szkolna, gdyż po południu uczniowie mają festyn w szkole.
 9. W piątek MSZA ŚWIĘTA SZKOLNA o godz. 17.00. Zapraszamy gorąco wszystkie dzieci, niech nikogo nie zabraknie na tej Mszy Świętej. Rodziców prosimy o słowo zachęty i mobilizację. W tym roku tematem jest Msza Święta przez poznawanie znaków.
 10. Rozpoczęła się PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY wśród rodzin dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej. Szczegóły peregrynacji u pań katechetek (p. Oli w SP 2, p. Gosi w SP 1). Odbiór ikony zawsze w piątek na Mszy Świętej szkolnej. Ikona zostaje w rodzinie przez cały tydzień.
 11. Młodzież zapraszamy na spotkanie OAZY w piątek o godz. 18.00, rozpoczynamy modlitwą w kościele, zaś SCHOLA IMANI zaprasza na próbę również w piątek o godz. 20.00 do kościoła, zapraszamy wszystkie osoby, które lubią śpiewać na chwałę Pana Boga. Zapraszamy nawet te osoby które nie śpiewają może ładnie, na próbach „podszlifują” swój śpiew.
 12. Zapraszamy wszystkich, którzy dbali o czystość naszego kościoła w III kwartale na Mszę Świętą w ich intencji w sobotę o godz. 7.00
 13. Zapraszamy MINISTRANTÓW i chłopców – kandydatów na ministrantów, szczególnie chłopców po wczesnej i pierwszej Komunii Świętej na zbiórkę w sobotę o godz. 9.00, DZIECI MARYI i tych, którzy chcą dołączyć do ich grona zapraszamy na spotkanie również w sobotę o godz. 10.00 do salki pod probostwem.
 14. W sobotę od godz. 10.00 do godz. 13.00 mają swoje zajęcia ŚWIETLIKI. Zapraszamy dzieci młodsze i starsze na gry i zabawy do Domu Spotkań.
 15. W sobotę po Mszy Świętej wieczornej w salce pod probostwem katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, zaś w przyszłą niedzielę o godz. 12.30 Msza Święta chrzcielna i za roczne dzieci.
 16. Za tydzień w niedzielę o godz. 11.00 ks. Dawid Szpek – nasz wikary będzie świętował kolejną rocznicę urodzin. Zapraszamy wszystkich parafian, szczególnie osoby z tych grup, którymi opiekuje się ks. Dawid.
 17. Przypominamy, że trwa konkurs dla wszystkich – dorosłych i dzieci na projekt muralu o tematyce patriotycznej, który planujemy wykonać na ścianie na farskim ogrodzie. (artykuł na ten temat był już w „Dzwonku” z 19 sierpnia 2018 roku) Szczegóły i karty zgłoszeniowe do odebrania w Kancelarii Parafialnej.
 18. Rodziny naszej parafii zachęcamy do wykonania przestrzennego RODZINNEGO ANIOŁA, w ramach FESTYNU Z ANIOŁAMI, który już za tydzień – w niedzielę. Na FESTYN Z ANIOŁAMI bardzo serdecznie zapraszamy. Szczegóły na pierwszej stronie „Dzwonka”
 19. Zapraszamy młodzież naszej parafii: uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, uczniów III klas gimnazjalnych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studentów, młodzież pracującą i tych, którzy czują się młodo na GÓRSKĄ MŁODZIEŻOWĄ WYPRAWĘ na Błatnią w najbliższą sobotę, zapisy do środy w zakrystii, koszt 10 zł. Wyjazd o godz. 7.40 z parkingu kościoła.
 20. Zbliża się powoli miesiąc październik. Jest on w naszej tradycji poświęcony Modlitwie Różańcowej. Nie zapominajmy o tej prostej formie modlitwy, którą ceniło tak wielu świętych. NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE odprawiane będą 45 minut przed Mszą Świętą wieczorną (w tygodniu o godz. 17.15, w piątki o godz. 16.15, w niedziele o godz. 15.15) Zachęcamy do udziału każdego: dorosłych, dzieci i młodzież. Chcemy w tym miesiącu szczególnie ożywić nasze grupy parafialne. Za tydzień w „Dzwonku” znajdziemy proponowany plan prowadzenia Różańca przez grupy parafialne.
 21. Dziękujemy wszystkim, którzy w ubiegłym tygodniu zatroszczyli się o czystość naszego kościoła. Do sprzątania kościoła prosimy parafian z ul. Szerockiej od początku do nr 50.