Ogłoszenia duszpasterskie
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ewangelia: J 12, 20 – 33

Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.

Człowiek wiele razy w życiu mówi do Boga: „Panie, chcemy ujrzeć Jezusa”. Wiele razy, kiedy przychodzi smutek, ból, rozczarowanie, samotność – wydaje nam się, że Jezus ginie nam z przed oczu, że jest daleko od nas… A On jest wciąż przy nas, przebacza, z brudu oczyszcza, dobrocią swą rany leczy i miłością swą je zabliźnia. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy okres Męki Pańskiej, który będzie dla nas głównym tematem dwóch ostatnich tygodni. Widzimy zasłonięte krzyże na znak smutku i żałoby. Godzina Chrystusa jest już bliska, bądźmy razem z Chrystusem wtedy kiedy będzie zbawiał, podczas ofiary na krzyżu, która uobecnia się także podczas tej Eucharystii.

Kolekta dzisiejszej niedzieli na potrzeby Archidiecezji. W przyszłą niedzielę kolekta na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za Waszą ofiarność.

Zachęcamy wiernych do uczynków pokutnych, dzieł miłosierdzia, abstynencji od napojów alkoholowych i innych używek.

 1. Dziś przy wyjściu z kościoła do nabycia świece Caritas – Paschaliki, kartki wielkanocne ręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli ze Szkolnego Koła Caritas ze szkoły z Dolnioka.
 2. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym dziś o godz. 15.15. Zachęcamy parafian do licznego udziału.
 3. Jutro, w poniedziałek uroczystość św. Józefa, zapraszamy stolarzy i ich rodziny na Mszę Świętą o godz. 7.00
 4. Od poniedziałku do środy SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, dla uczniów naszych świerklańskich szkół.
 5. Poniedziałek
  1. godz. 9.00 – klasy I – IV (spowiedź uczniowie SP2)
  2. godz. 11.30 – klasy V – VII i klasy gimnazjalne (spowiedź uczniowie SP2)
 6. Wtorek
  1. godz. 9.00 – klasy V – VII i klasy gimnazjalne (spowiedź uczniowie SP1)
  2. godz. 11.30 – klasy I – IV (spowiedź uczniowie SP1)
 7. Środa
  1. godz. 9.00 – Msza Święta na zakończenie rekolekcji dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2
  2. godz. 11.00 – Msza Święta na zakończenie rekolekcji dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1
 8. Rodziców prosimy o słowo rekolekcyjnej zachęty i dopilnowanie sakramentu pokuty w czasie rekolekcji. Zapraszamy rodziców, którzy dysponują wolnym czasem na Mszę Świętą w środę na zakończenie rekolekcji.
 9. W czasie szkolnych rekolekcji zapraszamy na spotkania rodziców młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy  – w poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej – spotkanie dla matek, a we wtorek po Mszy Świętej wieczornej – spotkanie dla ojców.
 10. We czwartek zapraszamy na spotkanie grupy Słowa Bożego o godz. 19.00 do Domu Spotkań.
 11. Droga Krzyżowa w piątek po Mszy Świętej porannej, o godz. 16.30 – Droga Krzyżowa z udziałem dzieci.
 12. Serdecznie zapraszamy na PARAFIALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ ULICAMI NASZEJ PARAFII. Rozpoczniemy w piątek Mszą Świętą o godz. 17.00 (w tym tygodniu nie będzie Mszy Świętej szkolnej ze względu na rekolekcje), pójdziemy z krzyżem ulicami: Henryka Pobożnego, Władysława Jagiełły, ks. Janika. Rozważania poprowadzą przedstawiciele grup parafialnych. Zalecki za zmarłych, za których będziemy się modlić podczas Drogi Krzyżowej przyjmujemy w zakrystii.
 13. Zapraszamy wszystkich parafian, którzy sprzątali nasz kościół w pierwszym kwartale od początku roku na Mszę Świętą i ich intencji w sobotę o godz. 7.00.
 14. Chorych i starszych wiekiem parafian odwiedzimy w sobotę od godz. 9.00, będą to odwiedziny świąteczne, chorych prosimy zgłaszać w zakrystii do czwartku, zadbajmy o to, by chorzy z naszych rodzin skorzystali przed świętami z Sakramentu Pokuty i Komunii Świętej.
 15. Zapraszamy ministrantów na zbiórkę w sobotę o godz. 9.00, o godz. 10.00 spotykają się Dzieci Maryi, zaś od godz. 10.00 do godz. 13.00 zajęcia dla dzieci w Domu Spotkań – Świetliki. Zapraszamy dzieci, zwłaszcza te, które pojadą na kolonie.
 16. W sobotę po Mszy Świętej wieczornej w salce pod probostwem katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, zaś w przyszłą niedzielę o godz. 12.30 Msza Święta chrzcielna i za roczne dzieci.
 17. Zapraszamy na WIELKOPOSTNE MODLITEWNE CZUWANIE przygotowane przez naszą świerklańską OAZĘ w sobotni wieczór, początek o godz. 20.00. Temat tego czuwania: „WSTAŃ I IDZ!”. W programie: modlitwa do Ducha Świętego, świadectwo ks. Proboszcza o drodze do Santiago de Compostela, Droga Krzyżowa w nieco innej odsłonie, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi, Msza Święta.
 18. Za tydzień Niedziela Palmowa, poświęcenie palm na każdej Mszy Świętej, (również w sobotni wieczór), uroczyste poświęcenie palm z procesją wokół kościoła na Mszy Świętej o godz. 9.30.
 19. W Niedzielę Palmową przed kościołem, od godz. 9.00 będzie można nabyć zieloną lub kolorową palmę. Zebrane ofiary wspomogą dzieci w Afryce.
 20. Dzieci Maryi i ich rodzice zapraszają w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej, na kiermasz wielkanocnych baranków i ciasteczek świątecznych.
 21. Chcemy przed świętami wielkanocnymi uporządkować obejście naszego kościoła, zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy, szczególnie młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania w czwartek na godz. 15.00 (w razie niepogody w sobotę o godz. 11.00). Prosimy przynieść odpowiedni sprzęt: miotły, grabki, itp.
 22. Dziękujemy wszystkim, którzy w ubiegłym tygodniu zatroszczyli się o czystość naszego kościoła. Do sprzątania kościoła w tym tygodniu prosimy parafian z ul. Jankowickiej i Jesiennej.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:
Mateusz Ogon z Kasztelańskiej z Justyną Wojtyła z Gaszowic
Maciej Duda z Kocierza Rychwałdzkiego z Dorotą Anduła z Tulipanowej
Łukasz Kozik z Strażackiej z Agnieszką Tymon z Rybnika
Karol Mrowiec z ks. Janika z Magdaleną Staniucha z Alei

INTENCJE MODLITWY dla Wspólnoty Żywego Różańca
MARZEC – 2018
TAJEMNICE RADOSNE
Za młodych przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania
TAJEMNICE ŚWIATŁA
W intencjach papieskich
TAJEMNICE BOLESNE
Za dzieci przygotowujące się do Wczesnej i Pierwszej Komunii Świętej
TAJEMNICE CHWALEBNE
O pokój dla świata i mądrość dla rządzących

ZAPROSZENIE
Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę 10-12 czerwca 2018 roku
Dzień 1: Świerklany – Gidle – Ciechocinek – Toruń
Dzień 2: Toruń –  Licheń
Dzień 3: Licheń – Kalisz – Świerklany
Napisy pod numerami: 32 430 42 69, 32 430 41 65, 504 426 320
Przy zapisie potrzebny są dane osobowe, numer telefonu oraz PESEL.
Zapisy do 30 kwietnia, zaliczka – 100 zł, przewidywany koszt – 350 zł
Wyjazd z parkingu pod kościołem godz. 6.00