Ogłoszenia duszpasterskie
Zesłanie Ducha Świętego

EWANGELIA: J 20,19–23

Jezus (…) tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Duch Święty nieustannie odnawia nasze serca i oblicze ziemi. Prośmy, aby Duch Święty był obecny zawsze w naszym życiu, byśmy posiedli Jego dary dla dobra całej wspólnoty Kościoła.

 1. Dzisiejsza kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za Waszą ofiarność. W przyszłą niedzielę kolekta również na potrzeby naszej parafii.
 2. Nabożeństwo z udziałem Dzieci Wczesnokomunijnych dziś o godz. 15.00
 3. Dziś Msza Święta o godz. 16.00 będzie odprawiona przy kaplicy św. Jana Nepomucena (w kościele nie będzie Mszy Świętej popołudniowej)
 4. Obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie hymnu: Przybądź, Duchu Stworzycielu i spełnienie zwykłych warunków odpustu.
 5. W poniedziałek o godz. 10.00 zapraszamy Dzieci Wczesnokomunijne wraz z rodzicami na Mszę Świętą za ich rodziny, wychowawców i katechetów, a od wtorku do piątku na Mszę Święte wieczorne w ramach Białego Tygodnia. Przez cały tydzień dzieci przychodzą odświętnie ubrane.
 6. W poniedziałek obchodzimy święto NMP Matki Kościoła.
 7. Trwa miesiąc maj, dlatego zapraszamy na Nabożeństwa Majowe. Nabożeństwa Majowe w niedziele komunijne o godz. 15.00, w tygodniu o godz. 17.30 (w piątki o godz. 16.30) w kościele. We wtorki (z wyjątkiem najbliższego wtorku) o godz. 19.00 będziemy gromadzić się (bez procesji z kościoła) przy krzyżach i kapliczkach naszej parafii. I tak:
  1. 22 maja – przy krzyżu na ul. Powstańców
  2. 29 maja – przy kapliczce na ul. Szerockiej
 8. Dzieci, które będą przychodziły na Nabożeństwa Majowe, niech przynoszą przez cały miesiąc wiosenne kwiatki, przy figurze Matki Bożej będzie specjalny wazon. Będzie to nasz dar dla Maryi – UMAJONE ŚWIERKLAŃSKIE DZIECIĘCE SERCA.
 9. Chcemy przy okazji, tych wtorkowych nabożeństw majowych radować się nawzajem tym pięknym Maryjnym miesiącem, dlatego zachęcamy do przyniesienia darów stołu – małych przekąsek, kanapek, ciastek, cukierków, itd. Niech to będzie takie nasze Maryjne sąsiedzkie świętowanie.
 10. Codziennie możemy uczestniczyć w Nabożeństwach Majowych przy kapliczkach:
 11. w świerklańskim lesie o godz. 17.00
 12. przy kapliczce na ul. Gogołowskiej o godz. 19.00
 13. W każdą środę po Mszy Świętej wieczornej modlitwa przed Najświętszym Sakramentem prowadzona przez naszą świerklańską Oazę. Zapraszamy młodych i dorosłych parafian.
 14. W czwartek dzieci wczesno i pierwszokomunijne wyjeżdżają na Pielgrzymkę Dziękczynną do Turzy Śląskiej. Wyjazd z parkingu obok kościoła o godz. 15.00, dzieci zabierają ze sobą stroje komunijne.
 15. Zapraszamy na kolejne spotkanie grupy Słowa Bożego we czwartek o godz. 19.00 w Domu Spotkań.
 16. W piątek o godz. 17.00 Msza Święta Szkolna – „święta załoga płynnie do Boga”. Zapraszamy gorąco wszystkie dzieci.
 17. W sobotę przypada Dzień Matki, Msza Święta za wszystkie mamy w sobotę o godz. 7.00, a dzień wcześniej – w piątkowy wieczór po Mszy Świętej szkolnej Dzieci Maryi i ich rodzice zapraszają na boisko parafialne na spotkanie dla WSZYSTKICH parafialnych matek pod hasłem „NIE MA JAK U MAMY”. W programie tego spotkania, program artystyczny dla mam, gry i zabawy dla dzieci. W trakcie tego spotkania (ok. 18.30) w Domu Spotkań – warsztaty dla wszystkich mam i tatusiów na temat udzielania pierwszej pomocy dzieciom – BEZPIECZNE DZIECKO. Te warsztaty poprowadzą osoby, które zawodowo zajmują się ratowaniem życia na oddziałach pediatrycznych. Będą omawiane takie tematy: jak reagować na skaleczenia, zadławienia i zatrucia u dzieci, jak skutecznie wykonać resuscytację, o ukąszeniach, o zaburzeniach przytomności, o oparzeniach i złamaniach, o ciałach obcych w nosie, oku, uchu, o krwotokach itp. Zapraszamy wszystkie mamy, szczególnie mamy małych dzieci, tatusiowie też są mile widziani. Będzie teoria i ćwiczenia praktyczne. W trakcie wykładu, warsztatów zapewniamy opiekę nad dziećmi.
 18. Ministranci spotykają się w sobotę o godz. 9.00. Zapraszamy Dzieci Maryi i dziewczyny, które chcą do nas dołączyć na spotkanie w sobotę o godz. 10.00, od godz. 10.00 do godz. 13.00 zajęcia dla dzieci w Domu Spotkań – Świetliki.
 19. Zamiast czwartkowych spotkań w małych grupach zapraszamy kandydatów do Sakramentu Bierzmowania na warsztaty w sobotę o godz. 10.00 w Domu Spotkań. Temat tych warsztatów: „ŚWIADOMIE WOLNY”. W programie: prelekcja z wykorzystaniem filmu oraz spotkanie z przedstawicielami wspólnoty Cenacolo. Zapraszamy także innych chętnych spośród młodzieży.
 20. W sobotę po Mszy Świętej wieczornej w salce pod probostwem katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych, zaś w przyszłą niedzielę o godz. 12.30 Msza Święta chrzcielna i za roczne dzieci.
 21. W przyszłą niedzielę mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymują do MB Piekarskiej. Mężczyzn i młodzieńców prosimy do korzystania z Sakramentu Pokuty przez cały tydzień. Z naszej parafii grupa mężczyzn planuje pielgrzymować do Piekar na rowerach. Wyjazd pielgrzymki rowerowej o godz. 5.30 z parkingu kościoła. Młodsi (do 18 lat) mogą pojechać tylko pod opieką dorosłych.
 22. Dziękujemy wszystkim, którzy w ubiegłym tygodniu zatroszczyli się o czystość naszego kościoła. Do sprzątania kościoła w tym tygodniu prosimy parafian z ul. Leśnej i Łąkowej.
 23. W dniach od 20 do 23 lipca odbędzie się PIESZA PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ pod hasłem: „OWOCOWAĆ W DUCHU ŚWIĘTYM”. Zapisy przyjmujemy do 22 czerwca tylko w KANCELARII PARAFIALNEJ. Przy zapisie proszę podać: imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego oraz wpłacić całą należność. Koszt pielgrzymki nie uległ zmianie – 120 zł osoby do 18 – tego roku życia oraz 150 zł osoby dorosłe.
 24. Zbliża się tegoroczna Fala Radości pod hasłem „RODZINNE SPOTKANIE KOCHAJĄCYCH SERC”. Chcemy, by było to nasze wspólne dzieło. W naszym kościele przy bocznym ołtarzu – Maryjnym, obok bocznych drzwi, jest specjalna skrzynia, do której będzie można składać dary parafian, które będą fantami w loterii. Prosimy Was o takie dary, które sami chcielibyśmy otrzymać. Liczymy na zrozumienie i gorące serca.
 25. Przypominamy o konkursie plastycznym: „MOJA RODZINA… – JAK Z OBRAZKA”. Technika wykonania dowolna. Prace można składać u pań katechetek do poniedziałku 11 czerwca.
 26. Nasze mamy i babcie już dziś bardzo prosimy o upieczenie ciast, które wezmą udział w konkursie: „SŁODKA BLACHA 2018” (trzeba tych ciast bardzo dużo)
 27. Zbliża się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało (tj. 31 maja). Już dziś informujemy, że pójdziemy tradycyjną trasą. Prosimy o postawienie ołtarzy, pomoc sąsiedzką również innych mieszkańców ulic naszej parafii.

Do Sakramentu Małżeństwa przygotowują się:

 • Miłosz Mazurek ze Świerklan z Ewą Olszewską z Rybnika
 • Dawid Przeliorz z Krakowa z Karoliną Małek ze Zręczyc