Remont kościoła 2004-2006

Remont kościoła [21.06.2004 – 26.07.2006]

„Problem remontu kościoła pojawił się wraz ze zniekształceniem i opadaniem posadzki, spowodowanym długotrwałym podmywaniem fundamentów przez wodę. Jestem o tym przekonany – za Bożym dopuszczeniem. Więcej, wydaje się, że On sam tak chciał. Bez wątpienia miał więc „jakiś zamysł” dla nas, którzy odczytujemy Jego znaki i będziemy to robić jeszcze przez dłuższy czas. Jedno jest pewne: każde Jego działanie jest wyrazem miłości, nieraz niezwykle trudnej, „niewyobrażalnej”, jak właśnie remont naszej świątyni. Potwierdzeniem tego są dla mnie inwestycje poprzedzające to „wyjście”, może nie z Egiptu, ale… Myślę o porządkowaniu ogrodu (boisko, altana) i budowie Domu Spotkań. To rodziło się pomimo wielu sprzeciwów, z dość dużymi kłopotami. Nie rozumieliśmy wówczas potrzeby tych inicjatyw. Dzisiaj ten Boży plan stał się bardziej czytelny.

Dziękujmy więc Bogu! Jak? Stosunkowo łatwo wyśpiewać Te Deum. Myślę, że najmilszym podziękowaniem będzie KOŚCIÓŁ JUTRA, którego zalążkiem już dziś są nasze DZIECI.

Chcę też podziękować WAM WSZYSTKIM za MIŁOŚĆ! Nie, nie mam odwagi wymieniać ani Jej imion, ani też ludzi, którzy przynosili ją TU, w sobie, prosto od Boga, bo chcieli – jak powiedział jeden z księży budujących kościół – by i nasz Dom „choć trochę przypominał niebo”.

DZIĘKUJĘ! – tylko tyle i aż tyle. Nie czekajmy, MOI DRODZY, na wielkie chwalby kogokolwiek. Cieszmy się! Tylko „Ojciec, który widzi w ukryciu” odda każdemu.”

Autor: Ks. Jan Klyczka, proboszcz w latach 1989-2013

Remont kosciola 001

21 czerwca 2004 r., po decydujących ustaleniach profesora Politechniki Śląskiej Kazimierza Kłoska, parafianie ochoczo przystąpili do ratowania swego kościoła. Ksiądz proboszcz Jan Klyczka przedstawił Zygmunta Adamczyka, kierownika prac remontowych, i podziękował świerklańskim mężczyznom za liczne przybycie.

Remont kosciola 002
Remont kosciola 003

Usuwanie płytek z podłogi i demontaż stałych elementów trwały kilka dni.

Remont kosciola 004

Wnętrze kościoła wyglądało jak wielki plac budowy. Czasem z bólem trzeba coś zniszczyć, aby powstało coś nowego.

Remont kosciola 005

Nasz kościół ma ponad 70 lat. Teraz jest przeorany wzdłuż i wszerz. Przypomina twarz pokrytą zmarszczkami… KOCHAM KOŚCIÓŁ…

Remont kosciola 006
Remont kosciola 007

Eucharystia niedzielna była sprawowana przy ołtarzu ustawionym w altanie, a my gromadziliśmy się wokół niego… Deszcz nie padał ani razu! Pan Bóg podarował dobra pogodę, a każdy z nas dał to co mógł…

Remont kosciola 008

Błogosławiony Dom Spotkań. Gdzie byśmy się podziali? Tu odbywały się Msze św. w tygodniu i w niedziele o 16.00. Wyszliśmy z kościoła na 153 dni.

Remont kosciola 009

Wszystkie kanały zazbrojono i zakotwiono przez fundament kościoła w stalowych szynach na zewnątrz a następnie je zabetonowano. Ten ruszt spiął cały kościół i mocno go trzyma!

Remont kosciola 010
Remont kosciola 011

8 lipca 2004 r. wpompowano 178 m3 betonu a praca trwała do późnego wieczora. Na nowym fundamencie wykonano płytę betonową, a w prezbiterium schody o nowym kształcie. Do tego momentu wszystkie prace wykonywali świerklańscy mężowie, ojcowie i synowie…

Remont kosciola 012

Chwila oddechu dla ludzi i maszyn…

Remont kosciola 013

Ogrzewanie podłogowe – jedni byli za, inni przeciw. Teraz wszyscy są zadowoleni, gdy posadzka jest ciepła w zimie! Instalację według projektu Wiesława Krużela wykonała firma „Hartman” z Tarnowskich Gór.

Remont kosciola 014
Remont kosciola 015
Remont kosciola 016

Mozaiki zasłonięto. Stelaż pod płyty gipsowo-kartonowe montowano w miejscach fug. Budowle sakralne trwają setki lat i kryją w sobie różne epoki. Teraz i w naszej świątyni na zawsze pozostanie cząstka nowoczesnego stylu lat 70-tych XX wieku, a powróci to, co z niej zostało w tych latach brutalnie usunięte. Czyszczenia ścian, zasłonięcia mozaik, gipsowania i malowania podjęła się firma Wojciecha Oślisloka ze Świerklan.

Remont kosciola 017

Posadzkę z granitu projektu Ryszarda Kopca położyła firma kamieniarska „Henryk i Krystian Grzechach” z Ciasnej. Kobiety i dziewczęta licznie przybyły na sygnał, że już można czyścic posadzkę. Pracowały z ogromną radością!

Remont kosciola 018

21 listopada 2004 r. – uroczystość Jezusa Chrystusa króla Wszechświata. 153 róże wyrażają naszą wdzięczność Bogu za to, że znów jesteśmy w swoim kościele.

Remont kosciola 019
Remont kosciola 020

Świerklańscy stolarze po dokładnym obejrzeniu ławek w warsztacie Andrzeja Kotuli podjęli decyzję: zrobimy nowe w tym samym stylu. Wielkie dzieło zrealizowali w niespełna rok.

Remont kosciola 021

Bardzo poważnym przedsięwzięciem okazał się remont głównych schodów wejściowych do kościoła.

Remont kosciola 022

Nad wystrojem kościoła czuwają Ewa i Piotr Kloskowie za Szczyrku. W ich pracowni już powstały: ołtarz, nastawa ołtarzowa, ambona, sedilia, ramy obrazów.

Remont kosciola 023

Nowy wygląd organom nadał Piotr Halfar. Jego dziełem są też złocenia na filarach w kościele.

Remont kosciola 024
Remont kosciola 025

Podziemne przyłącze i modernizację instalacji elektrycznej w kościele wykonała firma Romana Gładysza. Rowy wykopali oczywiście świerklańscy mężczyźni.

Remont kosciola 026

Wiosną 2005 r. rozpoczęto przebudowę garaży i salek przy probostwie. Powstały trzy dodatkowe pomieszczenia.

Remont kosciola 027
Remont kosciola 028

W wrześniu Wojciech Oślislok z ekipą rozpoczął remont zewnętrznej elewacji kościoła. Ponieważ budowla została wpisana do rejestru zabytków, aby rozpocząć prace, potrzebna była zgoda konserwatora.

Zdjęcia z archiwum parafii.